Uzależnienia u młodzieży to niestety coraz powszechniejszy problem. Należałoby więc wiedzieć, w jaki sposób można je leczyć. Okazuje się, że możliwości jest co najmniej kilka. Niestety, nie zawsze leczenie w warunkach ambulatoryjnych jest wystarczające. Niekiedy trzeba udać się po pomoc do ośrodka zamkniętego. Wiele zależy od tego, jaki jest stopień zaawansowania problemu. Każdy przypadek musi być więc rozpatrywany indywidualnie.
Jak można leczyć uzależnienia w warunkach ambulatoryjnych?
Uzależnionej młodzieży z pomocą mogą przyjść ośrodki leczenia uzależnień dla młodzieży NFZ, które świadczą terapię w warunkach ambulatoryjnych. W ramach leczenia odbyć się powinny spotkania z lekarzem psychiatrą oraz z psychoterapeutą specjalizującym się w leczeniu uzależnień. W wielu przypadkach konieczne okazuje się wsparcie farmakologiczne. Aby terapia była skuteczna, musi odbywać się systematycznie. Ważne jest nie tylko zaangażowanie ze strony pacjenta, ale także wsparcie osób najbliższych.
Kiedy ośrodek zamknięty?
Niestety, ambulatoryjne leczenie uzależnień nie zawsze jest możliwe, zwłaszcza jeśli problem jest zaawansowany. Wówczas pomocne mogą okazać się zamknięte ośrodki leczenia uzależnień dla młodzieży NFZ. Na wolne miejsce w takiej placówce trzeba zazwyczaj długo czekać. W ośrodku zamkniętym młody człowiek pozostaje pod opieką wykwalifikowanego personelu medycznego, w skład którego wchodzą między innymi doświadczeni psychiatrzy. W ośrodku odbywać się także może terapia grupowa oraz indywidualna. Czas pobytu jest uzależniony w dużej mierze od stopnia zaawansowania problemu.